خانه > عمومی > آیا دزدی، از دیوار مردم بالا رفتنه؟؟

آیا دزدی، از دیوار مردم بالا رفتنه؟؟

سلام
واقعا نوشتن در مورد این مطلب برام سخته. داستان از اینجا شروع می شه که یه عده میشینن و زحمت میکشن مطلب تهیه میکنن. مثل خودم!!! این مطالب یا حاصل زحمت و تجربه شخصیشونه یا توسط خودشون ترجمه میشه یا… بهرحال این مطلب اوناست و حق تالیف داره. درسته که بعضی ها میان و مطالبشون رو در قالب متن باز ارائه میدن اما همون متن باز بودن هم قوانینی داره. دوست عزیزم مهدی مشتاقی در وبلاگش از جمله بسیار زیبایی استفاده کرده.

با معرفت ها اجازه استفاده از مطالب رو دارن

اما یه عده ای هستن که متاسفانه در کشور ما تعدادشون هم کم نیست میان و با ctrl+a و ctrl+c و ctrl+v همه چیز رو بنام خودشون تموم می کنن!!! از این دست میشه به مجله علم روز اشاره کرد که واقعا دستشون درد نکنه. طبق گفته نارنجی (که ظاهرا تو دزدیده شدن مطالبش رکورد داره) اونا حتی بعضی مواقع همین مطالب دزدی رو هم تکراری می نویسن!!! البته از اینگونه سایت ها زیادن. بیشترشون هم نشریات حوزه علم و فن آوریند.
خوبه که آدم بعضی مواقع به وجدانش رجوع کنه. به قول جادی لااقل لینک کنیم. قابل توجه کسانی که خودشونو مسلمان میدونن: «این کار دزدی است» دزدی فقط از دیوار مردم بالا رفتن نیست.
بیایم با معرفت باشیم. بازم همون جمله معروف شهید کربلا:

اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید…

پ ن:
آقای مجله علم روز لطفا علم تان را خودتان تهیه کنید
چگونه نوشته‌های دیگران را نقل کرده و لینک دهیم

 1. ۳۱ فروردین ۱۳۸۹ در ۲۳:۳۱ | #1

  چند وقت پیش به صرافت افتادم ببینم کیا از مطالب من کپی‌برداری می‌کنن. این بود که یه جستجوی مختصری کردم و چند تا ابزار آنلاین برای پیدا کردن سارقین مطالب وبلاگم پیدا کردم و این ابزارها رو به اضافه‌ی نتایجش در مورد مطالب خودم، در قالب یه پست به نام «سرقت محتوا: چه کسی مطالب مرا کپی می‌کند؟» در آدرس
  http://tafreevar.wordpress.com/2010/02/24/plagiarism-detection-who-did-copy-my-weblog-site-content/
  منتشر کردم. یه نتیجه‌ی جالبش این بود که فهمیدم یه نفر از مشترکان فید وبلاگم، خودش یه میکروبلاگ راه انداخته و اسمش رو هم تقریباً مشابه با اسم وبلاگ من گذاشته و مطالب من رو منتشر می‌کنه. البته بهش تذکر دادم که منبع رو بذاره ولی خب، فقط واسه دل خودم بود وگرنه هیچ راهکار قانونی نیست که جلوی اونو بگیره.

 2. ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸۹ در ۱۶:۵۶ | #2

  این هم مطلب برای بازی بلاگی:
  http://aghaejaze.wordpress.com/schlauezwerge/
  کوتوله های زبل

  این برگ به افتخار کسانی ایجاد شده است که میان بر می زنند. ننوشته نویسنده هستند، نخوانده دانشمند! سرعت را دوست دارند وسبقت گرفتن را، البته با امکانات و نیروی دیگران.

  خسته شدم از نامه نوشتن به زبلان و تذکر به آنها که نوشته های مرا بدون آوردن منبع برندارید. از امروز همه کسانی که نوشته های مرا بدون اجازه، بدون آوردن نام و بدون ارایه لینک کپی می کنند را در این صفحه خواهم آورد. از دیدگاه من برداشتن یک نوشته از وبلاگ و آوردن نام وبلاگ بدون لینکبه آن و یا نوشتن نادرست نام وبلاگ با نیاوردن منبع آن تفاوت چندانی ندارد و نوعی زبلی است. اگر کسی با این درک موافق نیست، بهتر است دست به نوشته های این وبلاگ نزند.

  شاید زمانی در وبلاگستان جایزه “اسکار زبلی” به کوتوله ها بدهیم.

  برخی از اینها …